Спільна операція СБУ і ГУР: Українські дрони атакували фабрику "Шахедів" та потужний НПЗ у Татарстані (оновлено)

нпз

Вранці у вівторок, 2 квітня, безпілотники атакували російські нафтопереробні підприємства у Єлабузі та Нижньокамську, що в Республіці Татарстан.

Цю інформацію підтвердив голова Татарстану Рустам Мінніханов.

Він запевнив, що "серйозних руйнувань немає, технологічний процес підприємств не порушено". При цьому у Єлабузі зруйноване приміщення, шість осіб постраждали.

За інформацією українських ЗМІ, в Єлабузі" атакували підприємства, де з іранських комплектуючих збирають дрони "Шахед, якими Росія завдає ударів по Україні.

Крім того, російські ЗМІ повідомляють, що безпілотник атакував нафтопереробний комплекс у Нижньокамську в Татарстані. Аатака на НПЗ є спільною операцією СБУ і ГУР Міноборони, повідомило джерело агентства Інтерфакс-Україна.

"Нічна "бавовна" на НПЗ у Татарстані – це спільна операція СБУ і ГУР. Український далекобійний дрон влучив в установку первинної переробки нафти на НПЗ у Нижньокамську, після чого там виникла пожежа", – розповів співрозмовник агентства.

За його даними, потужність цієї установки становила 8 млн тонн нафти, а це у вівторок. 2,6% від загальної річної переробки РФ на рік. Також, за його словами, цей завод входить до п’ятірки найбільших НПЗ Росії.

Що відомо проудари України по російським НПЗ

За даними Reuters, у першому кварталі 2024 року мінімум сім російських нафтопереробних заводів зупиняли роботу через атаки українських безпілотників. Удари уразили потужності з переробки 4,6 млн тонн нафти, або 7% від загального обсягу переробки у РФ.

Через побоювання зменшення виробництва біржові ціни на бензин та дизпаливо у Росії стрімко зростають.

Одним із останніх роботу зупинив Куйбишевський НПЗ (Самарська область). БпЛА атакували цей завод у ніч на 23 березня. Після атаки завод зупинив роботу нафтопереробної установки CDU-5, через що потужності підприємства знизилися вдвічі.

У ніч на 15 березня безпілотники атакували російський НПЗ "Первый завод" у Калузькій області. Обладнання заводу зазнало пошкоджень, зайнялася пожежа.

13 березня Новошахтинський НПЗ у Ростовській області Росії призупиняв роботу після атаки дронів. Це найбільший постачальник нафтопродуктів на півдні Росії та єдиний НПЗ у Ростовській області. Його повна потужність – 5,6 млн тонн.

Того ж дня безпілотники атакували рязанський НПЗ "Роснєфті", внаслідок чого пошкоджень зазнали дві установки первинної переробки нафти. На них припадає 70% потужності заводу, проте ступінь пошкоджень власник заводу приховує.

У ніч на 12 березня, безпілотники атакували нафтопереробний завод компанії "ЛукОйл" у Нижньогородській області, він також призупинив роботу. Внаслідок удару виведено з ладу найбільшу установку з переробки нафти, яка забезпечували 53% переробки на НПЗ.

У січні на цьому ж НПЗ на сталася аварія. Тоді завод зупинив одну з двох установок каталітичного крекінгу через вихід з ладу компресорного обладнання, яке неможливо замінити найближчим часом через санкції. Через аварію виробництво бензину АІ-95 на підприємстві знизилося приблизно на 200 тисяч тонн на місяць.

Також раніше зафіксовано атаки безпілотників на інші російські нафтопереробні об’єкти.

Побоюючись дефіциту палива на внутрішньому ринку, Росія з 1 березня 2024 року відновила заборону на експорт бензину.

Автор: Михайло Орлюк


Wiki